×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 10 مهر - 1399  
true
false

آرش صادقی، زندانی سیاسی، برای ساعاتی به ترند اول جهانی در شبکه توییتر تبدیل شد.

کاربران توییتر در سراسر جهان خواستار حفاظت از جان آرش صادقی شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها حال او “بسیار وخیم” و “با خطر خون‌ریزی و سوراخ شدن معده” مواجه است.

در مجموع ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر جمعه به وقت لندن، هشتگ انگلیسی “آرش را نجات دهید” (#saveArash) بیش از ۳۷۰ هزار بار توییت شده است. و فقط در یک ساعت منتهی به ظهر این هشتگ ۸۹ هزار بار استفاده شده است.

آرش صادقی از روز سوم آبان ماه، به مدت ۶۸ روز در اعتصاب غذا بوده است.

طاهره ابراهیمی ایرایی، مادر همسر آقای صادقی به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که چهار روز است از وضعیت او خبر ندارد. خانم ابراهیمی می‌گوید “او به اندازه‌ای ضعیف شده که ممکن است توان تماس گرفتن نداشته باشد.”

آرش صادقی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، هر دو زندان هستند.

مادر گلرخ ابراهیمی می‌گوید امروز “با او تماس گرفته‌اند و گفته‌اند که فردا (شنبه) ممکن است موضوع آرش صادقی در مجلس مطرح شود.”

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، در توییتر خود نوشته است: “درحد مقدوراتم به‌عنوان یک نماینده مجلس در حال پیگیری و کمک به زندانیان فعال مدنی، به‌ویژه آرش صادقی و علی شریعتی هستم.”

آرش صادقی یکی از هشت زندانی سیاسی است که از آبان‌ ماه امسال بیش از ۶۰ روز در اعتصاب غذا بوده‌. یکی از این زندانیان بعد از شکستن اعتصاب غذا آزاد شد.

براساس گزارش‌ها علاوه بر آرش صادقی، هنوز علی شریعتی، سعید شیرزاد، محمد علی طاهری، حسن رستگاری مجد، محمدرضا نکونام، مهدی کوخیان و نزار زکا در اعتصاب غذا هستند.

 

به چه جرمی؟

آقای صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد و با لازم الاجرا شدن حکم ۴ سال حبس تعلیقی جمعا ۱۹ سال حکم زندان دارد.

او که در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین محبوس است، در اعتراض به نقض قانون در پرونده‌ خود و اجرای حکم ۶ سال حبس همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی، اعتصاب غذا کرد. گلرخ ابراهیمی برای نوشتن داستانی منتشرنشده درباره سنگسار با حکمی غیابی به ۶ سال زندان محکوم شده است.

آرش صادقی پیشتر گفته بود که همسرش به “دلیل جراحی و وخامت حال جسمی” قادر به حضور در دادگاه نبوده است و حکمش به صورت غیابی صادر شده است.

او سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. در زمانی که موقتا از زندان آزاد بود، ماموران برای بازداشت او به خانه‌اش رفتند که به گفته فعالان حقوق بشر، همین “یورش ماموران امنیتی” موجب سکته مادر آقای صادقی و در نهایت مرگش شد.

 

مرتضی مرادپور آزاد شد

مرتضی مرادپور، فعال سیاسی آذربایجانی، که بیش از شصت روز در اعتصاب غذا بود، از زندان آزاد شده است.

برادر این زندانی در تبریز به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مسئولان قضایی “طبق قولی که داده بودند”، یک روز بعد از شکسته شدن اعتصاب غذای مرتضی مرادپور، عصر روز پنج‌شنبه، نهم دی ماه، با آزادی او موافقت کردند.

به گفته فردین مرادپور، مرتضی برادرش بعد از آزادی چند ساعت در بیمارستان بود. با وجود اعتصاب غذای طولانی و “آسیب دیدن کلیه‌ها” پزشکان آقای مرادپور را مرخص کردند و گفته‌اند که “او آسیب جبران‌ناپذیر ندیده” اما باید تا مدتی “تحت مراقبت” باشد.

منبع: بی‌بی‌سی فارسی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد