×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 2 آبان - 1400  
true
false

جزئیاتی از دومین گزارش پروفسور «جاوید رحمان» گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان، پروفسور جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، دومین گزارش سالیانه خود را درباره شرایط حقوق بشری در ایران در ۹۷ بند منتشر کرد. وی این گزارش را روز جمعه ۱۶ آگوست ۲۰۱۹ (۲۵ مرداد ۹۸) به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ژنو ارائه نمود.

در این گزارش که بر اساس یک قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده است، عنوان شده که جمهوری اسلامی ایران در ده سال گذشته به هیچکدام از سه گزارشگر ویژه ای که برای گزارش به سازمان ملل انتخاب شدند، اجازه نداده برای بررسی وضعیت حقوق بشر، به ایران سفر کنند. گزارشگر سازمان ملل برای تهیه گزارش وضعیت حقوق بشر ایران، اطلاعات و نوشته های ارائه شده از منابع مختلف از جمله نهادهای غیردولتی، مدافعان حقوق بشر، دولت ها، سازمان های رسانه ای را منطبق با مقررات شورای حقوق بشر بررسی کرده است.

در ۲ بند از این گزارش، موارد نقض حقوق بشر در مورد وضعیت فعلی دکتر «محمد علی طاهری» بنیانگذار مکتب عرفان حلقه و شاگردان وی نیز بیان شده است.

🔸در بند ۷۳ آمده است:
“مکتب عرفان حلقه، یک جنبش معنوی‌ که توسط محمدعلی طاهری بنیانگذاری شده، از سوی مقامات حکومت ایران بعنوان یک “فرقه گمراه و منحرف” شناخته می‌شود و هوادارانِ آن، همچنان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. اعضای این مکتب دستگیر می‌شوند و با افترا و اتهامات توهین آمیز تحت بازجویی و بازداشت قرار می‌گیرند. آقای طاهری پس از آنکه در آگوست ۲۰۱۵ به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده بود، در آوریل ۲۰۱۹ آزاد شد. اما بر طبق گزارشات رسیده، او هم اکنون «تحت نظارت و تدابیر شدید امنیتی» قرار دارد و «تهدید به قتل» شده است.”

🔸در بند ۷۴ این گزارش نیز به وضعیت خانم «ناهید بهشید» یکی از مربیان عرفان حلقه، اشاره شده است:
“در پرونده ای دیگر، در فوریه ۲۰۱۹، یکی دیگر از پیروان مکتب فراکل نگر عرفان حلقه دستگیر شد و از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. او همچنان در بازداشت بسر می‌برد. دولت ایران در اظهارات خود عنوان کرده که برخورد با افراد مرتبط با این مکتب، به علت اقدامات غیرقانونی آنها از جمله کسب اموال نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی و سایر اقدامات غیرقانونی بوده است!”

🔸وی در پایان در بند ۹۷ از گزارش خود، حکومت و دولت ایران را مورد خطاب قرار داده و در بخش ششم از این درخواست از آنها می خواهد که به موازین حقوق بشری مرتبط با آزادی عقاید و مذاهب در ایران احترام بگذراند و کلیه افرادی را که به این دلایل در زندان بسر میبرند آزاد کند.

او متذکر شده که مطابق «ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی» که جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارد، هر كس‌ حق‌ آزادی‌ فكر و وجدان‌ و مذهب‌ دارد. اين‌ حق‌ شامل‌ آزادی‌ِ داشتن‌ يا قبول‌ يك‌ مذهب‌ يا معتقدات‌ به‌ انتخاب‌ خود، همچنين‌ آزادیِ‌ ابراز مذهب‌ يا معتقدات‌ خود، خواه‌ بطور فردی‌ يا جمعی می باشد.

👈فایل پی دی اف گزارش کامل:

N1922262

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد