×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 22 فروردین - 1400  
true
false

⛔️  انتشار گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به اجلاس ۴۳ شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۱۷ فوریه ۲۰۲۰ (۲۸ بهمن) گزارش دوره‌ای خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران (تا محدوده زمانی نوامبر ۲۰۱۹) را به چهل و سومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه داد.

این گزارش که با توجه به قطع‌نامه مجمع عمومی (قطعنامه ۷۴/۱۶۷) تهیه شده است، به مواردی چون تداوم سرکوب فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران، تداوم صدور احکام اعدام برای افراد زیر ۱۸سال، صدور احکام سنگین بر مبنای اتهامات امنیتی برای فعالین حقوق بشر، فعالین کارگری و فعالین محیط زیست اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل تایید کرده است گزارشاتی از اعمال شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه، تبعیض علیه زنان، دختران و اعضای جامعه اقلیت دریافت کرده است.

بر اساس اصل ۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی، شکنجه بازداشت‌شدگان و متهمان ممنوع است، اما گزارش‌های متعددی که در طول چهار دهه حاکمیت ظالمانه جمهوری اسلامی منتشر شده است، نشان می‌دهد پدیده شکنجه برای کسب اقرار از متهم و اجرای احکام ترذیلی همچون شلاق در اکثر زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران پیوسته رواج داشته و به امری عادی تبدیل شده است.

در بخش‌های دیگری از این گزارش به وضعیت شماری از فعالان از جمله “شهناز اکملی، آتنا دائمی، گلرخ ایرایی، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مژگان کشاورز، صبا کردافشاری، محمد حبیبی، فرهاد میثمی، نسرین ستوده ، محمد نجفی، امیرسالار داودی، اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده قلیان، ندا ناجی، عاطفه رنگریز، آنیشا اسداللهی، مرضیه امیری، مسعود کاظمی، ارس امیری و … پرداخته شده است.”

گوترش در گزارش خود به مواردی چون عدم برخورداری متهمان و فعالان مدنی از حق برگزاری دادگاه‌های عادلانه و عدم دسترسی به وکیل نیز اشاره کرده است. این درحالی‌ست که بر اساس اصل ۳۵ قانون اساسی ایران، هر متهم حق دارد بدون واسطه به وکیل دسترسی داشته باشد. نهادهای امنیتی و قوه قضاییه در ایران بارها با نقض آشکار حقوق متهمان سیاسی و امنیتی، مانع از دسترسی بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی به وکیل در طول دوران بازداشت و زندان شده‌اند.

در بندهایی از گزارشِ دبیر کل سازمان ملل به عدم رسیدگی مناسب پزشکی به سه زندانی سیاسی، آرش صادقی، سعید شیرزاد و نرگس محمدی اشاره شده است. این افراد علی‌رغم مبتلا بودن به بیماری و وخامت اوضاع جسمی‌شان، در شرایطی نامناسب و به دور از دسترسی به خدمات پزشکی قرار داشته و از اعزام به بیمارستان محروم شده‌اند.

همچنین آمار ۲۱۱ مورد اجرای حکم اعدام در دوره ده ماهه از ابتدای ژانویه تا دهم ماه اکتبر ۲۰۱۹ نگران کننده و بالا توصیف شده است.

دبیر کل سازمان ملل در بررسی وضعیت حقوق بشر ایران به موارد متعددی از نقض موازین حقوق بشری در ایران اشاره کرده است که حق آزادی بیان، ابراز عقیده و حریم خصوصی بخشی از این موارد بشمار می‌رود و از دولت و حکومت ایران می خواهد کلیه افرادی را که به این دلایل در زندان بسر می‌برند آزاد کند.

آنتونیو گوترش اوایل مهر ماه امسال نیز گزارش دیگری در مورد تداوم وضعیت نگران کننده حقوق بشر در ایران منتشر کرد. او در گزارش پیشین خود از دولت ایران خواست تا به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان» بپیوندد.

 

دانلود فایل گزارش

A_HRC_40_24_E

 

👈 جزئیاتی از این گزارش

▪️منبع: سایت آرشیو اسناد سازمان ملل متحد
https://undocs.org/en/A/HRC/40/24

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد