×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 22 فروردین - 1400  
true
false

⛔️ گزارش سال ۲۰۱۹ عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در ایران: “مقامات و مسئولان کشور حق آزادی بیان و تجمع را به شدت سرکوب کردند”

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی به تحلیل موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخت. در گزارش مذکور به تفکیک به بررسی وضعیت پیروان سایر ادیان، اقوام ایران، کودکان، زنان، مدافعان حقوق بشر، فعالان سیاسی، مجازات اعدام و سایر موارد نقض حقوق بشر پرداخته شد.

این سازمان، سال ۲۰۱۹ را سال سرکوب شدید حق آزادی بیان، تشکل و آزادی تجمع در ایران توصیف کرده است. سرکوب اعتراضات آبان، صدها کشته و هزاران بازداشت خودسرانه از مواردی است که در این گزارش آمده است.

عفو بین‌الملل در گزارش سالانه‌ی خود در رابطه با آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع به سرکوب اعتراضات آبانماه توسط نیروهای امنیتی اشاره می‌کند که در جریان آن “بنا به منابع موثق، بیش از ۳۰۰ نفر، از جمله تعدادی کودک کشته شدند”. “بازداشت‌های خودسرانه‌ی هزاران تن از معترضان در آبانماه”، “ناپدید شدن” برخی و “رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی یا ترذیلی و شکنجه” از جمله مواردی است که عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ی خود در رابطه با حوادث آبانماه به آن اشاره کرده است.

در این گزارش از بازداشت “دست‌کم ۲۴۰ تن از مدافعان حقوق بشر، از جمله وکلا، فعالان حقوق کارگران، فعالان محیط زیست، حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان و کنشگران فعال در زمینه‌ی لغو مجازات اعدام و همچنین اعدام‌های دهه‌ی ۶۰” سخن به میان است. عفو بین‌الملل با انتقاد از “قطعی اینرنت در جریان اعتراضات آبانماه” و “سانسور انواع رسانه‌ها”، آنرا “تلاش مسئولان در جهت ممانعت از همرسانی تصاویر و ویدئوهای ثبت‌شده توسط مردم از خشونت‌ورزی مرگبار نیروهای امنیتی” دانسته است.

“ادامه‌ی سرکوب وکلای حقوق بشری” به دلیل “فعالیت‌های مسالمت‌آمیز آنها از جمله دفاع از کسانی که با اتهامات واهی در رابطه با اقدام علیه امنیت ملی” روبرو هستند، از دیگر موارد ذکر شده در گزارش سالانه‌ی عفو بین‌الملل است. در این گزارش به محکومیت ۳۳ سال و شش ماه حبس نسرین ستوده نیز اشاره شده است.

عفو بین الملل همچنین در گزارش خود از نقض حقوق بشر توسط حاکمیت جمهوری اسلامی در برخورداری شهروندان از حق آزادی مذهب و عقیده‌شان یاد می‌کند. در صفحه ۹ از این گزارش  به حقوق تضییع شده پیروان مکتب عرفان حلقه و دراویش نیز اشاره کرده و می‌نویسد:

🔸 “آزادی مذهب و عقیده به شکل سازمان‌یافته در قانون و در عمل نقض شد. برخی از اقلیتهای مذهبی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته نشده‌اند از جمله پیروان «مکتب عرفان حلقه»، نیز به دلیل عمل به اعتقادات و باورهایشان مورد آزار و محاکمه قرار گرفته و با تبعیض سازمان‌یافته مواجه شدند. دهها نفر از دراویش گنابادی به دلیل اعتراضات مسالمت آمیزشان در سال گذشته که به شدت سرکوب شده بود، بنابر اتهاماتی از قبیل «تجمع و تبانی به منظور اقدام علیه امنیت ملی» در حبس ماندند.”

این سازمان همچنین گزارشی دیگر در خصوص «وضعیت حقوق بشر در خاورمیانه و شمال آفریقا» نیز منتشر کرد. در قسمتی از این گزارش آمده: “به‌کارگیری سلاح‌های مهلک به بی‌شرمانه‌ترین شکل به مرگ صدها نفر در ایران و عراق منجر شد. دولت‌های مختلف در این منطقه آزادی بیان و فعالیت‌های جامعه‌ی مدنی را به شدت محدود کردند، و برخی از دولت‌ها بویژه به سرکوب شدید شهروندانی اقدام کردند که در شبکه‌های اجتماعی مقامات و مسئولان را مورد انتقاد قرار داده بودند. صدها نفر از مدافعان حقوق بشر هدف حمله و مورد مجازات قرار گرفتند.”

گفتنی است سازمان عفو بین‌الملل جنبشی جهانی است با بیش از هفت میلیون عضو و هدفش تحقق دنیایی است که در آن همگان از حقوق بشر برخوردارند. چشم‌انداز این سازمان ساختن دنیایی است که در آن همه از تمامی حقوق تضمین‌شده در «اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر» و دیگر موازین بین‌المللی حقوق بشر برخوردار شوند.

👈 فایل پی‌دی‌اف گزارش عفو بین‌الملل به فارسی؛ «وضعیت حقوق بشر در ایران – ۲۰۱۹»:
وضعیت_حقوق_بشر_در_ایران_مرور_سال

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد