×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 24 فروردین - 1400  
true
false

⛔️  انتشار گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز چهارشنبه ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن‌)، گزارش تازه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را در چهل و سومین نشست شورای حقوق بشر ارائه نمود که بخش برجسته‌ای از آن به سرکوب‌ اعتراضات آبان‌ماه در ایران اختصاص دارد.

در گزارش جاوید رحمان که به موجب قطع‌نامه ۷۴/۱۶۷ مجمع عمومی سازمان ملل تهیه شده است، مواردی همچون تداوم استفاده از مجازات مرگ (اعدام) در ایران، اعدام کودکان زیر ۱۸ سال پس از رسیدن به ۱۸ سالگی، وضعیت آزادی اندیشه و بیان، وضعیت زندانیان، آزادی تجمعات و انجمن‌ها، وضعیت زنان و اقلیت‌ها و … برجسته شده‌اند.

گزارشگر ویژه در گزارش خود نوشته است که «از تعداد کشته‌ها، جراحات جدی و گزارش‌هایی از بدرفتاری با افراد بازداشت شده در اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ (آبان‌ماه)» شوکه شده است و بر اساس تحقیقاتش، بازداشت شدگان برای اعترافات اجباری شکنجه شده یا سایر بدرفتاری‌ها را تجربه کرده‌اند. همچنین معترضان زخمی نیز از دسترسی به درمان مناسب محروم بوده‌اند.

جاوید رحمان در ادامه گزارش تازه خود می‌نویسد که در جمهوری اسلامی، سیاست ارعاب و آزار و اذیت روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها همچنان ادامه دارد. او می‌افزاید که حکومت جمهوری اسلامی در واکنش‌های خود به این گزارش‌ها، این اتهامات را رد می‌کند.

وی از ادامه بازداشت وکیلان زندانی همچون نسرین ستوده و امیرسالار داودی و فعالان معترض به حجاب اجباری چون یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مژگان کشاورز و صبا کردافشاری نیز انتقاد و در مورد وضعیت سلامتی آرش صادقی، زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرده است. آرش صادقی با وجود تشخیص پزشکان در مورد ابتلای او به گونه نادری از سرطان استخوان، از دریافت خدمات درمانی محروم مانده است.

در بخش دیگری از گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به وضعیت گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی و تداوم آزار و بازداشت آنان نیز پرداخته شده است. وی در پایان در بند ۶۸ از گزارش خود، حکومت و دولت ایران را مورد خطاب قرار داده و در بخش هشتم از این درخواست از آن‌ها می‌خواهد که به موازین حقوق بشری مرتبط با آزادی عقاید و مذاهب در ایران احترام بگذراند و کلیه افرادی را که به این دلایل در زندان بسر می‌برند آزاد کند.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد