×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - 2 مهر - 1400  
true
false

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، بابی گوش، روزنامه‌نگار و تحلیلگر خبرگزاری بلومبرگ در یادداشتی خطاب به سازمان بهداشت جهانی از این نهاد خواست که مقداری از زمان و توجه خود را به جای پکن، به ایران به عنوان یکی دیگر از «کشورهای اقتدارگرا» که هم اکنون برای مهار ویروس کرونا با چالش مواجه است، جلب کند.

به نوشته بابی‌ گوش، «سوء‌مدیریت جمهوری اسلامی» در مهار این ویروس، «نه تنها خطری برای ایرانیان بلکه برای همه خاورمیانه و آسیای مرکزی، بلکه احتمالا با توجه به طبیعت این ویروس، خطری برای جهان است». نویسنده این مقاله، آمارهای ایران را در خصوص تعداد افرادی که جان خود را از دست داده‌اند زیر سوال برده و اضافه کرده است:‌ «مقامات در تهران، اعداد واقعی را اغراق می‌نامند، اما سخنان آنها ارزش کمتری از پول رایج کشور دارد.»

بلومبرگ همچنین به بی‌اعتمادی مردم به دولت خود اشاره کرده و آورده است:‌ «ایرانیان می‌دانند که به حکومت خود اعتماد نکنند و گزارش‌ها از تهران حاکی از رشد وحشت عمومی است. چنین وضعیتی بدتر خواهد شد، در حالی که یکی از مقامات رسمی که خود مسئول مدیریت شیوع این ویروس بوده، تصریح کرده است که خودش نیز به آن مبتلا شده است.»

این خبرگزاری نوشته است که مقامات ایرانی درگیر یک «مخفی‌کاری» هستند. طی ماه‌های گذشته و به دنبال سقوط هواپیمای اوکراینی، مقامات ایرانی برای سه روز، از به عهده گرفتن مسئولیت سقوط این هواپیما خودداری کردند و علیرغم استفاده از دو موشک که به سقوط هواپیما انجامید، تئوری‌های دیگری را مطرح کردند که در نهایت به دلیل فشارهای بین‌الملی و کشف قطعات موشک در تحقیقات اولیه توسط هیاتی که از اوکراین اعزام شده بود، مقامات ایرانی مجبور به تایید این اظهارات و پذیرش مسئولیت شدند. این موضوع صدمه زیادی به اعتماد عمومی مردم نسبت به اظهارات مقامات حکومتی ایجاد کرد. اعتمادی که به دلیل موارد مشابه در طی سالهای گذشته، به نظر می‌رسد که در پایین‌تر سطح خود طی سالهای گذشته باشد.

نویسنده بلومبرگ گفته است «بی‌مسئولیتی» مقامات ایرانی «آزاردهنده» است. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی نیز روز جمعه اعلام کرد که ابعاد شیوع کرونا در ایران احتمالا گسترده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

در انتهای این مقاله تحلیلی آمده است که «سوء مدیریت عمدی» ایران در حل این بحران نباید نادیده گرفته شود و جامعه بین‌المللی باید «بر رژیم فشار بیاورد تا جدی با این مساله‌ برخورد کند.»

گفتنی‌ست با آنکه دولت آمریکا تحریم‌ها علیه لوازم درمانی و افراد متخصص را برداشته و روز جمعه ۹ اسفند پیشنهاد کمک به مردم ایران در این زمینه را پیش کشید، اما مقامات ایرانی بدون توجه به نیاز عمومی، این کمک آمریکایی‌ها را رد کردند!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد