×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 24 فروردین - 1400  
true
false

🔴 افزایش مبتلایان به ویروس کرونا با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، جان بسیاری از زندانیان را تهدید می‌کند. علی‌رغم وعده‌های دستگاه قضایی در مورد آزادی زندانیان سیاسی ‌عقیدتی، بسیاری از این افراد کماکان در زندان به سر می‌برند و فقط تعداد کمی از آن‌ها با تامین وثیقه‌های سنگین، به مرخصی اعزام شدند.

گفته می‌شود که سازمان زندان‌ها برای مقابله با این ویروس، تا‌کنون هیچ‌گونه تمهید بهداشتی مناسب و باز‌دارنده‌ای را در زندان‌ها به کار نگرفته است.

▪️«زندان قرچک ورامین»

طی روزهای اخیر دو زندانی مبتلا به ویروس کرونا در سلول‌های انفرادی زندان قرچک ورامین به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند. این افراد به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نخست همراه با ۸ زندانی دیگر از بندهای خود به سالن باشگاه (بند تازه تاسیس این زندان) منتقل شده بودند.

یکی از زندانیان زندان قرچک ورامین در این خصوص می‌گوید: «روز هفتم اسفند، یک زندانی مبتلا به کرونا از زندان قرچک به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شد. افراد دیگری هم بودند که مشکوک به ابتلا به این بیماری بودند اما حتی در بهداری خود زندان، هیچ‌گونه رسیدگی درمانی به این افراد نشد و در واقع، به حال خود رها شدند. از زمان شیوع ویروس و انتشار خبرهای مربوط به آن، مسئولان زندان هیچ‌گونه کار خاصی انجام ندادند. نه ماسکی دادند نه دستکشی. در زندان قرچک حتی مایع دستشویی برای نظافت و شست‌و‌شو در اختیار زندانیان قرار نمی‌گیرد و جیره هر فرد فقط یک پودر لباسشویی در ماه است که آن هم کفاف نمی‌دهد.»

برخی زندانیان سیاسی مانند مرجان داوری، رها احمدی و لیلا میرغفاری، بی‌توجه به اصل تفکیک جرایم، کماکان در این زندان به سر می‌برند.

▪️«زندان اوین»

به گفته زندانیان محبوس در زندان اوین، مسئولان زندان تاکنون هیچ‌گونه اقدام موثری برای رسیدگی و پیشگیری از شیوع ویروس جدید کرونا در زندان صورت نداده‌اند. ماسک و لوازم بهداشتی ضروری مانند ژل ضدعفونی دست در بند‌های این زندان یافت نمی‌شود و فقط برخی بندهای این زندان یک بار ضد‌عفونی شده است. رضوانه خان‌بیگی و نسرین ستوده در بند زنان زندان اوین و مرتضی نظری سدهی و حسین سرلک، از زندانیان محبوس در بند چهار این زندان، در روزهای گذشته، به‌دلیل کوتاهی در اعزام زندانیان سیاسی به مرخصی و همچنین بی‌توجهی به رسیدگی به پرونده آن‌ها، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

▪️«زندان تهران بزرگ (فشافویه)»

زندان تهران بزرگ یکی از زندان‌هایی بود که اولین موارد ابتلا به کرونا در آن گزارش شد و به گفته برخی زندانیان که از این زندان به مرخصی اعزام شده بودند، تعدادی از زندانیان مالی محبوس در بند ۱ و ۲ این زندان نیز در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

بابک صفری، زندانی سیاسی که در ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ به مرخصی آمد، پیش‌تر در گزارشی خبر داده بود که خود او نیز در این زندان به کرونا مبتلا شده است. یکی دیگر از زندانیانی که به‌تازگی به مرخصی اعزام شده است نیز در مورد وضعیت زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان محبوس در زندان تهران بزرگ می‌گوید: «در سالن دو تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، تا وقتی که خودم آن‌جا بودم، نشنیدم که در آن سالن، کسی کرونا گرفته باشد. اما از افسر‌نگهبانان همان تیپ شنیده بودم که افرادی در سالن‌های دیگر همان تیپ به کرونا مبتلا شده‌اند و حتی شنیده بودم در تیپ‌های دیگر، در اثر این بیماری فوتی هم داشتیم.»

▪️«زندان کچویی کرج»

اندرزگاه چهار در زندان کچویی کرج محل نگهداری زندانیان سیاسی زن و معترضان آبان‌ماه ۱۳۹۸ است.

از ۷ اسفند ۱۳۹۸، پس انتشار خبر شیوع ویروس جدید کرونا در ایران، برخی زندانیان سیاسی محبوس در این زندان با تامین وثیقه، به مرخصی اعزام شدند. اما برخی زندانیان دیگر مانند فاطمه کهن‌زاده، از شهروندان بازداشت‌شده در مراسم چهلم پویا بختیاری، علی‌رغم هشدارها در مورد خطر شیوع این ویروس در این محیط آلوده و غیر‌بهداشتی، بی‌توجه به اصل تفکیک جرایم، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

🔸جمهوری اسلامی علی‌رغم درخواست‌های مکرر نهادهای حقوقی و همچنین سه گزارشگر پیشین حقوق بشر در مورد مسائل ایران (احمد شهید، عاصمه جهانگیر و جاوید رحمان)، تا‌کنون اجازه حضور این افراد در ایران و بررسی وضعیت زندانیان سیاسی را نداده است و به‌تازگی نیز با وجود گزارش‌ها درباره شیوع گسترده کرونا میان ده‌ها نفر از زندانیان، مقام‌های قضایی با درخواست بازدید ماموران سازمان بهداشت جهانی از زندان اوین مخالفت کرده‌اند. کارشکنی‌ها و ممانعت بسیاری از مسئولین در اعطای مرخصی به زندانیان از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی کماکان به قوت خود باقی‌ست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد