×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - 7 مهر - 1399  
true
false

 قاضی منصوری، قاضی فراری و جلاد آزادی بیان؛ قربانی ترس خودش یا جنایت حاکمان استبدادی؟

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان، روز جمعه ۳۰ خردادماه، خبر کشف جسد غلامرضا منصوری، قاضی فاسد در اجراییات قوه فاسد قضاییه جمهوری اسلامی و بازپرس سابق شعبه ۹ کارکنان دولت و قاضی دادسرای فرهنگ و رسانه، در هتل محل اقامتش در رومانی منتشر شد. این خبر به شکلی گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش و با واکنش و پرسش همراه شد: او چرا مرده است؟ خودکشی کرده، خودکشی شده یا آشکارا او را کشته‌اند؟

به گفته‌ی شیرین عبادی، فعال حقوق بشر، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، با توجه به تحت تعقیب قرار گرفتن غلامرضا منصوری در خارج از کشور، مقامات حکومت متوجه شده بودند که این قاضی به ایران مسترد نمی‌شود و قرار است در کشوری غیر از ایران محاکمه شود. خانم عبادی می‌گوید این دسته از مسئولان حکومت جمهوری اسلامی همچون غلامرضا منصوری و حمید نوری که سال‌ها مرتکب نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت شده بودند متوجه شدند که دنیا برای آنها کوچک شده و هرجا بروند بالاخره به دست عدالت سپرده خواهند شد.

«رضا معینی»، مسوول میز ایران، افغانستان و تاجیکستان سازمان گزارش‌گران بدون مرز می‌گوید این مرگ، قربانیان را از اجرای عدالت محروم کرد. تاسف‌بار است که مسئولان آلمان و رومانی پس از شکایت گزارش‌گران بدون مرز به اتهام جنایت علیه بشریت و برابر با تعهدات جهانی خود وی را بازداشت نکردند. اگر چنین می‌شد شاید این حادثه رخ نمی‌داد و عدالت اجرا می‌شد.

«اعظم جنگروی»، یکی از دختران معروف به «دختران انقلاب» است که در طی سال ۹۶ در اعتراض به حجاب اجباری توسط منصوری محاکمه شد. او در خصوص مرگ این قاضی فاسق عنوان داشت: «نمی‌خواهم بگویم که از این موضوع خوشحالم. دوست داشتم او در دادگاهی عادلانه و شفاف محاکمه شود. فقط من قربانی او نبودم. ده‌ها نفر و شاید صدها نفر دیگر هم قربانی شده‌اند و در ایران‌اند و همچنان نمی‌توانند چیزی بگویند، اما همه خواهان عدالت‌اند. مرگ او برای ما خوشحال‌کننده نیست، خوشحالی ما اجرای عدالت است. غلامرضا منصوری از بین رفت، ولی هنوز آدم‌های زیادی مثل منصوری هستند که باید عدالت درباره‌شان اجرا شود. من چنین روزی را انتظار می‌کشم.»

از جمله پررنگ‌ترین نقشی که منصوری در سرکوب آزادی بیان داشت، به سال ۱۳۹۱ برمی‌گردد که دستور به توقیف برخی روزنامه‌ها در ایران داد و هم‌چنین حکم بازداشت دسته‌جمعی ۲۰ روزنامه‌نگار را امضا کرد. اما نقش او تنها در آزار و شکنجه آن‌ها نبود بلکه گروهی دیگر از کنش‌گران و روزنامه‌نگاران عنوان کردند که از سال‌ها پیش در بازجویی‌هایشان، غلامرضا منصوری حضور داشته است؛ از جمله «مهدی مهدوی‌آزاد» که در سال ۱۳۸۸ به دستور منصوری مورد شکنجه فیزیکی هم قرار گرفت و استخوان تن او زیر ضرب و شتم شکست.

مرگ منصوری به هر دلیلی باشد، باعث شد که این متهم در دادگاه حاضر نشود و مجبور به پاسخ‌گویی در مقابل اتهامات وارده بر اساس شکایت ثبت شده نباشد. اما قربانیان آزارها و شکنجه‌های غلامرضا منصوری هم چنان در پی دادخواهی هستند.

همه این جنایتکاران در دادگاه‌های تحت فرمان‌شان برای پوشاندن فسادهای مالی همواره تلاش می‌کردند تا هرچه بیش‌تر فرمانبردار دستوراتی باشند که در واقع جنایت علیه مردم ایران، آزادی بیان یا روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی بوده است. اما آن‌ها نمی‌دانند که استبداد روزی خود آن‌ها را هم قربانی خودکامگی خویش خواهد کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد