×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 8 مهر - 1399  
true
false

گفتگو با یکی از شاگردان محمد علی طاهری در آلمان درباره تجمع اعتراضی هواداران عرفان حلقه در فرانکفورت

 

یکی از شاگردان و هواداران عرفان حلقه و همچنین از جمله شرکت‌کنندگان تجمع اعتراضی در حمایت از «محمد علی طاهری» در کشور آلمان به خبرگزاری عرفان گفته: «ما تا آزادی استادمان از پای نمی‌نشینیم و هر چه در توان داریم خواهیم کرد که شاهد آزادی بی قید و شرط استادمان باشیم.»

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، در ششمین سالگرد آخرین بازداشت «محمد علی طاهری» بنیان‌گذار عرفان حلقه، تعدادی از شاگردان و هواداران او و تعدادی از طرفداران حقوق بشر روز ‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۶ می ۲۰۱۷)، در مقابل ایستگاه قطار فرانکفورت آلمان دست به تجمع اعتراضی زدند. یکی از شاگردان و هواداران عرفان حلقه در فرانکفورت به گزارشگر اِنا گفته: «ما تا آزادی استادمان از پای نمی‌نشینیم و هر چه در توان داریم خواهیم کرد که شاهد آزادی بی قید و شرط استادمان باشیم که الان نزدیک به یک سال است که آن حکمی که برایشان صادر کرده بودند برای بار اول، آن حکم پنج ساله به پایان رسیده است. الان یک سال است که به بهانه‌های واقعا پوچ ایشان را در آنجا نگه داشته‌اند ولی ما ساکت نخواهیم نشست. تا آزادی ایشان حتما و حتما ما این تجمع‌ها را ادامه می‌دهیم، و گزارش‌هایی تهیه می‌کنیم و به همه جا، به مراجع حقوق بشر، به همه جا مراجعه می‌کنیم که حق ایشان را ما بگیریم و ایشان ان‌شاءالله از زندان بیرون می‌آیند.»

این شاگرد «محمد علی طاهری» در بخش دیگری از این گفتگو ضمن اشاره به تداوم برپایی تجمعات اعتراضی به ادامه بازداشت بنیان‌گذار عرفان حلقه گفته: «شاهد حرکت‌هایی در ایران بودیم که تقریبا می‌شود گفت از کسان دیگر این حرکت را نداشتیم؛ در حقیقت یک جنبش واقعی مدنی از طرف این هواداران عرفان حلقه و شاگردان استاد محمد علی طاهری در ایران الان در جریان است.»

در همین راستا گروهی دیگر از هواداران «محمد علی طاهری» در روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۴ می ۲۰۱۷)، در مقابل پارلمان اتریش در شهر وین، و همچنین گروهی دیگر از شاگردان عرفان حلقه و فعالان حقوق بشر روز ‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۶ می ۲۰۱۷)، در مقابل پارلمان سوئد در شهر استکهلم، دست به برپایی تجمع اعتراضی زدند.

همزمان در روز یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۷ می ۲۰۱۷) “نشست همبستگی با محمد علی طاهری با یاری فروم خاورمیانه برای توسعه در دفتر لندن سازمان عفو بین‌الملل با مشارکت جمعی از فعالان حقوق بشر و شاگردان و هواداران این زندانی عقیدتی برگزار شد.”

«محمد علی طاهری» در سال ۱۳۸۹، از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” بازداشت شد. او پس از تحمل ۶۷ روز بازجویی در بند ۲ الف (متعلق به سپاه پاسداران) در زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد.

این زندانی عقیدتی اوایل سال ۱۳۹۰ مجددا به اتهام “ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی‌الارض و سب‌النبی” دستگیر و زندانی شد و به اتهام “افساد فی‌الارض به دلیل انحراف گسترده جوانان” به اعدام محکوم شد که پس از اعتراض وکلای او به دیوان عالی کشور، این حکم نقض شد.

دادگاه انقلاب پیش از این هم «محمد علی طاهری» را به‌ اتهام “توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضاله بودن کتب و آثار” به ۵ سال حبس، ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

ادامه حبس بنیان‌گذار عرفان حلقه در حالی است که براساس قرار منع تعقیب این زندانی عقیدتی که در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ تنظیم و صادر شده، «محمد علی طاهری» از اتهام‌های انتسابی “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق عضویت در گروه چریک‌های فدایی خلق و ترور افراد و تهدید آنها” و اتهام “ارتداد” و “سب النبی” منع تعقیب خورده است.

گفته شده “به مناسبت ششمین سالگرد آخرین بازداشت محمدعلی طاهری در ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰، تجمع اعتراضی هواداران عرفان حلقه در چند شهر اروپا طی روزهای آینده تداوم خواهد یافت.”

فایل صوتی و متن کامل گفتگوی خبرگزاری عرفان با یکی از تجمع‌کنندگان در شهر فرانکفورت آلمان را در پی می‌شنوید و می‌خوانید.

– خوش آمدید و سپاس برای این که وقت گذاشتید.

با سلام و سپاس از شما که به ما وقت دادید و این تجمع ما را پوشش می‌دهید. من یکی از شاگردان استاد محمد علی طاهری هستم که روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۶ می ۲۰۱۷)، در فرانکفورت آلمان به همراه دیگر شاگردان و همین‌طور تعدادی از طرفداران حقوق بشر در مقابل ایستگاه قطار فرانکفورت یک تجمع اعتراضی داشتیم و دلیل این تجمع، اعتراضمان به شش سال حبس برای استادمان بوده که بیشترش در انفرادی بوده است. و همین‌طور نقض حقوق بشر برای دگراندیشان و هر کسی که یک تعریف دیگری دارد غیر از آن تعریفی که از طرف حکومت ایران باید بوده باشد. و برای این جرم‌ها هم هیچ مدرک محکمه‌پسندی وجود ندارد. ما اینجا در حقیقت می‌توانیم زبانی بوده باشیم برای آن ظلمی که در ایران روا داشته می‌شود اول برای استاد خودمان و بعد هم برای آن دگراندیشان دیگر.

 

– به نظر شما آیا این اعتراضات چهانی اثربخش است یا این که می‌تواند به روند آزادی آقای طاهری تسریع ببخشد؟

ما به هر حال با تجربه‌ای که داشتیم تا به امروز در این چند ساله در حقیقت بعد از این چند دهمین تجمعی بوده که ما در آلمان برگزار کردیم و خواهان آزادی بی قید و شرط ایشان شدیم و صدای مظلومیت استادمان بودیم و حتما تاثیر داشته است، به این دلیل که بعد از این که ما تجمعات اینجا را داشتیم عزیزان ما در ایران آنها هم به خودشان یک دل و جرأتی دادند و شاهد حرکت‌هایی در ایران بودیم که تقریبا می‌شود گفت از کسان دیگر این حرکت را نداشتیم، در حقیقت یک جنبش واقعی مدنی از طرف این هواداران عرفان حلقه و شاگردان استاد محمد علی طاهری در ایران الان در جریان است.

– با توجه به شرایطی که در ایران حاکم است، هواداران محمد علی طاهری در داخل و خارج از کشور به نظر شما چگونه می‌توانند از این بنیان‌گذار عرفان حلقه دفاع کنند؟

تا آنجایی که به غیر از تجمعاتی که داشتیم و هر کجای دیگر که توانسته‌ایم به هر حال ما نامه‌ای نوشتیم یا حرکتی کردیم این مظلومیت استادمان را پیامشان را به همه جا بردیم و به هر حال نظرات کسانی که در پارلمان اروپا، و در پارلمان آلمان بودند از جاهای مختلف حمایت‌هایی از ایشان شده است، و حالا ما امیدوار هستیم که بیشتر بتوانیم دوباره این صدای مظلومیت اول استادمان بعد از آن تمام دگراندیشان بوده باشیم. دیگر بقیه‌اش هم ما کارهایی به قولی در آموزه‌های خودمان، ما کارهای اینجا زمینی خودمان را انجام می‌دهیم بقیه‌اش را هم می‌سپاریم به دست خدا که خداست که همه چیز را بهتر از ما می‌داند و همه کارها را او بهتر مدیریت می‌کند.

 

– جز برپایی تجمع چه اقدامات دیگری انجام دادید و آیا در آینده هم ما شاهد تجمعات اعتراضی در آلمان خواهیم بود؟

حتما همین‌طور است. ما تا آزادی استادمان از پای نمی‌نشینیم و هر چه در توان داریم خواهیم کرد که شاهد آزادی بی قید و شرط استادمان باشیم که الان نزدیک به یک سال است که آن حکمی که برایشان صادر کرده بودند برای بار اول، آن حکم پنج ساله به پایان رسیده است. الان یک سال است که به بهانه‌های واقعا پوچ ایشان را در آنجا نگه داشته‌اند ولی ما ساکت نخواهیم نشست. تا آزادی ایشان حتما و حتما ما این تجمع‌ها را ادامه می‌دهیم، و گزارش‌هایی تهیه می‌کنیم و به همه جا، به مراجع حقوق بشر، به همه جا مراجعه می‌کنیم که حق ایشان را ما بگیریم و ایشان ان‌شاءالله از زندان بیرون می‌آیند.

 

– این روزها تخریب‌های گسترده‌ای بر علیه محمد علی طاهری و مجموعه عرفان حلقه از پخش مستندهای تلویزیونی گرفته تا مصاحبه‌ها و اخبار و گزارش‌های تخریبی درباره این زندانی عقیدتی دارد منتشر می‌شود، به نظر شما حکومت چه هدفی را دارد دنبال می‌کند؟

خب حکومت اگر چند نفر… اگر یک کسی بود که چند نفر را می‌توانست دور و بر خودش داشته باشد، و برای آنها می‌توانست جالب بوده باشد؛ حکومت با آن شخص یا با مکاتب و یا کلا با همه دگراندیشان برخورد خیلی سخت و سنگینی داشته است. در مورد استاد محمد علی طاهری هم که خب طرفداران خیلی پر و پاقرصی دارد و چون طرفدارانش زیاد هستند، حکومتی که بر پایه‌ی ظلم دراد حکومت می‌کند، دیگر حتما از یک چنین افرادی و یا از همچنین مجموعه‌هایی ترس خواهد داشت.

 

– نکته پایانی اگر دارید بفرمایید.

امیدوارم که همه با ما همصدا شوند و از این تریبون من از همه می‌خواهم که آنها هم در این راه همه به ما کمک کنند.

 

– سپاس از حضور شما.

مرسی از شما.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد