×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 22 فروردین - 1400  
true
false

چاکر شیرانی، پدر زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی در رابطه با وضعیت بغرنج فرزندش در زندان اردبیل به مسئولان مختلف کشوری از جمله رئیس جمهور، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، اداره اطلاعات زاهدان و رئیس سازمان زندان‌ها نامه‌هایی نوشته است که می‌توانید در ادامه مطالعه کنید. او در این نامه ضمن شرح وضعیت فرزندش که حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی و هزاران کیلومتر دورتر از محل زندگی خود در زندان اردبیل می‌گذراند وی را محروم از حقوق اولیه از جمله اجازه به جا آوردن مناسک مذهبی و نیز قربانی عدم اجرای اصل تفکیک جرایم خوانده است.

چاکر شیرانی، پدر سالخورده زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی با توجه به وضعیت بغرنج فرزندش در هزاران کیلومتر دورتر از خانه دست به قلم برده است تا دادخواهی خود نسبت به وضعیت فرزندش و نقض حقوق او را به گوش مسئولان برساند.

این شهروند سالخورده چهار نامه دادخواهی خود را خطاب به شخص رئیس جمهور، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، رئیس سازمان زندانهای کل کشور، و اداره اطلاعات در شهر زاهدان نوشته است.

او در نامه‌هایی که تصویر آن در ادامه می‌آید گوشه‌هایی از نقض حقوق فرزندش در گذشته از جمله “نگهداری او به مدت سه سال در اداره اطلاعات زاهدان در حالی که ممنوع الملاقات بوده و دسترسی به او برای این خانواده ممکن نبوده است” گفته است.

در قسمت مشترک دیگری از نامه‌های ارسالی چاکر شیرانی عنوان می‌کند با اینکه شیراحمد معتاد نیست اما بالاجبار او را از چند هفته قبل به بند معتادان این زندان منتقل کرده‌اند.

پدر سالخورده این زندانی سیاسی در ادامه از آزار فرزندش توسط ماموران زندان می‌گوید و مدعی می‌شود فرزندش به دلیل شرایط تبعید و آزار توسط زندانبانان امکان به جا آوردن مناسک مذهبی خود را ندارد.

آقای شیرانی در قسمتی از نامه ارسالی خود به اداره اطلاعات زاهدان به نقل از فرزندش در مواجه مستمر با نقض حقوق اولیه خود می‌گوید شیراحمد از تصمیم خود برای اعتصاب غذا در صورت تداوم این وضعیت خبر داده است.

در انتهای نامه‌های ارسالی، این شهروند سالخورده بلوچ از مسئولان خواستار آزادی فرزندش که اکنون سه هزار کیلومتر دورتر از خانه خود تحمل حبس می‌کند می‌شود و ضمن یادآوری کهولت سن و ناتوانی خود برای طی مسافت طولانی امیدوار است حتی اگر آزادی او ممکن نیست لااقل تخفیفی در حبس او قائل شوند.

لازم به یادآوری است شیراحمد شیرانی فرزند چاکر متولد سی‌ام شهریور‌ماه ۱۳۶۲، مجرد، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد‌ماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد.

وی که از جمله زندانیان متهم به «محاربه از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان» است به حکم دادگاه انقلاب هم‌اکنون هشتمین سال از حبس ۲۲ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می‌کند.

آقای شیرانی روز شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان به بند پنچ تبعید شد. باتوجه به سنی مذهب بودن این زندانی تبعیدی و با توجه به اینکه در گذشته زندانیان تحریک شده این زندان وی و تنی دیگر از زندانیان اهل سنت را به دلیل اختلافات دینی مضروب کرده بودند و در این ضرب‌وشتم از حمایت مسئولان زندان نیز برخوردار بودند تبعید شیراحمد شیرانی به چنین محلی بر دامنه نگرانیها از سلامت و امنیت این زندانی افزوده است. آقای شیرانی هم‌اکنون برای ادای فرایض مذهبی خود نیز با دشواری دو چندان روبه‌رو است.

شیراحمد شیرانی به دلیل شرایط روحی و جسمی سختی که در این مدت متحمل شده، نبود امکانات پزشکی و عدم رسیدگی درمانی به آسیب‌های وارده به ناحیه پا، به گفته پزشک زندان اکنون نیاز به عمل جراحی دارد تا بتواند به راحتی حرکت نماید. رسیدگی که تاکنون از آن محروم مانده است.

همچنین این زندانی از بیماری‌های کلیوی و معده نیز رنج می‌برد که در بهداری زندان تنها با تجویز داروهای مسکن به آنها رسیدگی می‌شود.

این زندانی سیاسی در صورت اجرایی شدن ماده ۲۸ قانون مجازات اسلامی جدید در رابطه با جرایم امنیتی، می‌تواند شامل تخفیف در حکم وی شود، اما آقای شیرانی تاکنون با دخالت نهادهای امنیتی از حق کاهش محکومیت و حتی مرخصی درمانی نیز محروم بوده است.

در حال حاضر، شیراحمد شیرانی به همراه چهار زندانی سیاسی در تبعید به نام‌های «علی پژگل»، «عبدالکریم شه‌بخش»، «ماهر کعبی» و «نوراحمد حسن‌زهی» در بند معروف به «بند مرگ» زندان مرکزی اردبیل تحمل حبس می‌نماید.

منبع: کمپین فعالین بلوچ

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد