×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 24 فروردین - 1400  
true
false

سازمان «عفو بین الملل» در اقدامی فوری، نسبت به شرایط غیرقانونی نگهداری محمدعلی طاهری در حبس ۶ ساله و احتمال محکومیت مجدد وی به اعدام هشدار داده و از همگان خواسته تا با ارسال نامه به سران حکومت ایران خواهان آزادی بی قید و شرط بنیانگذار عرفان حلقه باشند.

به گزارش خبرگزاری عرفان(اِنا)، سازمان «عفو بین الملل» روز چهارشنبه ١۴ تیر ١۳٩۶ (ژوئیه ٢٠١٧) در متن بیانیه «اقدام فوری» خود برای محمدعلی طاهری آورده است: « محمدعلی طاهری، معلم معنوی ایرانی، در انتظار دومین جلسه محاکمه خود است که تیر ماه ‍١۳٩۶ (ژوئیه ٢٠١٧) برگزار می شود. مقام‌های حکومت ایران وی را به “افساد فی الارض” متهم کرده اند. او بیش از ۶ سال در سلول انفرادی زندان اوین حبس شده است. احتمال آن می رود که وی در صورت گناهکار شناخته شدن در دادگاه به مرگ محکوم شود.»

این سازمان مدافع حقوق بشر در ارتباط با دادگاه پیش روی محمدعلی طاهری توضیح می‌دهد: «زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری به “افساد فی الارض” از طریق تاسیس گروه عرفان حلقه و آموزه‌های مرتبط با آن متهم شده است. محاکمه‌ی او از ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران آغاز شد. در جلسه اول دادگاه، قاضی شماری از سوالات نوشته شده را به محمدعلی طاهری داد و از او خواست که پاسخ‌های خود را به صورت مکتوب در جلسه بعدی تحویل بدهد. وکیل او انتظار دارد جلسه بعدی دادگاه تا آخر تیر ماه برگزار شود. سوال‌ها مربوط به نوشته‌های محمدعلی طاهری درباره‌ی عرفان حلقه است. مقامات زندان به محمدعلی طاهری اجازه نداده‌اند که به منظور تهیه دفاعیه به نوشته‌هایش دسترسی داشته باشد و او نمی‌تواند بدون این دسترسی پاسخ سوال‌ها را کامل بدهد.»

در متن بیانیه «عفو بین الملل» همچنین در ارتباط با تبلیغ اعدام محمدعلی طاهری در c آمده است: «یک هفته پیش از برگزاری جلسه اول دادگاه در اسفند ۱۳۹۵، صدا و سیمای ایران برنامه‌ی با نام «حلقه‌ی شیطان» پخش کرد که در آن محمدعلی طاهری به عنوان رهبر «فرقه‌ی انحرافی» معرفی شد. این برنامه ادعا کرد که آموزه‌های او باعث ایجاد شک در اعتقادات و اعمال اسلامی مردم و ایجاد تشویش، اضطراب و آسیب‌های روحی‌ و روانی در آنها شده است. در پایان برنامه کسانی که خود را «نجات یافته» توصیف می‌کردند خواهان اعدام محمدعلی طاهری و سرکوب شدیدتر هواداران وی شدند.»

«محمدعلی طاهری» که از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰، در زندان اوین و در سلول انفرادی محبوس است، ابتدا به اتهام «توهین به مقدسات» توسط قاضی پیرعباسی به ۵ سال حبس محکوم شد. وی تاکنون بارها با اتهام‌های جدید از جمله «ارتداد»، «افساد فی الارض»، «سب النّبی» و … روبرو شده و قرار بازداشت موقت او در تاریخ‌های ۱۴ تیر‌ماه ۱۳۹۰، ۲۱ تیر‌ماه ۱۳۹۳، ۱۸ اسفند‌ماه ۱۳۹۴ (پس از اتمام حکم حبس ۵ ساله)، ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ و ۱۸ خرداد‌ماه ۱۳۹۵ تمدید شده است.
این زندانی عقیدتی با وجود اتمام دوره محکومیت و صدور قرار منع تعقیب در ۱۳ تیر‌ماه ۱۳۹۵، بدون صدور هیچگونه قرار قضایی و ارائه هیچ توضیحی از سوی متولیان قضایی پرونده‌اش، همچنان در زندان اوین نگهداری می‌شود.

برای مشاهده اقدام فوری سازمان عفو بین الملل در ارتباط با محمدعلی طاهری به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.amnesty.org/en/documents/MDE13/6643/2017/en/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد