×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - 7 مهر - 1399  
true
false

مروری بر دسیسه های موسسه فرمایشی “بهداشت معنوی” و بازجویان سپاه در پرونده محمدعلی طاهری

قسمت اول: تاریخچه

آقای محمدعلی طاهری به عنوان بنیانگذار دو رشته‌ی طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی بر طبق مجوزهای ارائه شده و مدارک عالیه‌ی کسب شده روند کاملا قانونی خود را با تاسیس موسسه ی عرفان کیهانی در سال 1384 آغاز کرد و ادامه کار داد. پس از مدتی این دو رشته ی طب مکمل در تمام کشور بین اقشار مختلف جامعه اعم از پزشکان، پیراپزشکان، روحانیون، اقشار تحصیل کرده و غیره توسعه پیدا کرد و بعد از چند سال فعالیت فرهنگی با مقبولیت خاصی در جامعه مواجه شد و این موضوع مورد توجه و سو ظن دستگاه های امنیتی قرار گرفت. در سال 1386 كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در جلسات محرمانه ی خود و به توصیه ی لابی های اطلاعاتی، برخورد حذفی با این فرد و این مؤسسه را در دستور كار خود قرار داد و از همان سال اقدام حذفی با تعطیلی كلاس های آموزشی عرفان کیهانی شروع شد.

محمدعلی طاهری در 29 فروردین ماه یک 1389 توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام تهدید علیه امنیت ملی، در منزل شخصی اش دستگیر شد و بر خلاف قوانین حقوقی شصت و شش روز را در سلول انفرادی و بدون هیچ گونه ارتباط با وكیل پرونده و اعضای خانواده در بازداشت به سر برد. رسانه ها و وبلاگ های متعدد وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران بلافاصله به صورت سازماندهی شده و در بازه های زمانی كوتاه شروع به تخریب شخصیتی ایشان نمودند. این رسانه ها اعلام كردند بازداشت محمدعلي طاهری به بهانه ی راه اندازی تشكیلات غیرقانوني، توهین به پیامبر اسلام (ص)، توهین به مقدسات اسلامی، عضویت در گروهك های ضد انقلاب و اتهامات بی اساس دیگری صورت گرفته بود. پس از طی مدت مزبور وی را با قید وثیقه ی صد میلیون تومانی آزاد کردند در حالی كه اتهامات یاد شده هیچ گاه به صورت قانونی به وی یا وكیل قانونی ایشان تفهیم نشده بود.

استقبال خارجی از نظریات محمدعلی طاهری در كنار استقبال گسترده‌ی داخلی، منجر به واكنش اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی شد و ایشان به طور پیوسته توسط ماموران اطلاعات مورد تهدید واقع شده و در نهایت در تاریخ 23 فروردین ماه 1390، نیروهای سپاه پاسداران برای بار دوم وی را از جلوی درب منزل شخصی اش بازداشت كرده و به زندان اوین منتقل كردند. اما آقای طاهری پس از بیست و چهار ساعت بازداشت غیر قانونی و تهدید و ارعاب آزاد شدند.

هم زمان برخی سایت های وابسته به سپاه پاسداران اقدام به نشر فتواهایی از مراجع تقلید شیعه، مبنی بر ارتداد محمدعلی طاهری نمودند. لازم به ذکر است که این فتواها توسط اطلاعات سپاه پاسداران و دادسرای امنیتی تهران (دادسرای شهید مقدسی اوین) با سوالات مبهم و اظهارات دروغ و سراسر افترا اخذ شده بود. اخذ فتواها با هدف حذف فیزیكی ایشان به واسطه ي احكام دینی لازم الاجرا، صورت گرفته بود.

پس از نشر فتواهای مذكور، آزادی محمد علی طاهری بیش از 22 روز به طول نیانجامید و نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در 14 اردیبهشت ماه 1390 محمدعلی طاهری را به زندان اوین احضار و برای سومین بار به اتهام “ارتداد” و “افساد فی الارض” بازداشت كردند.

از آن تاریخ تاكنون محمدعلی طاهری در بند 2 الف زندان اوین متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران به سر می برد
صدها جلسه ی بازجویی و تفتیش عقاید از محمدعلی طاهری طی سال هاى گذشته با انواع شكنجه اعم از ضرب و شتم، تحقیر و فحاشی، زندان انفرادی در تمام مدت زمان بازداشت ایشان، محدودیت از ملاقات و تماس تلفنی با خانواده و وكیل، ارائه ی احكام جعلی اعدام به دلیل ارتداد، تهدید به قتل، آسیب رساني به اعضای خانواده و نزدیكان، دریافت اعترافات اجباری و عدم درج سوال در روی برگه ی بازجویی توسط بازپرس و … تنها گوشه ای از موارد نقض حقوق بشر درباره ی محمد علی طاهری ست كه صورت گرفته است.

در آبان ماه 1390 طي سه جلسه دادگاه غیرعلنی در شعبه ی 22 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی، محمد علی طاهری به اتهام توهین به مقدسات اسلامی به پنج سال حبس، هفتاد و چهار ضربه شلاق و نهصد و شش میلیون و پانصد هزار تومان جریمه ی نقدی محكوم شد. قاضی نام برده، به منظور اعمال فشار بیشتر بر این محقق ایرانی دوباره برخی از اتهامات مندرج در پرونده ی وی را به دادسرا ارجاع داد كه به تعلیق وضعیت پرونده انجامید و ادامه ی بازداشت محمدعلي طاهري را توجیه كرد.

با وجود اطاله ی دادرسی از طریق حجیم كردن كیفرخواست با اتهامات ساختگی توسط اطلاعات سپاه پاسداران، دادگاه در آن زمان رسیدگی به اتهام افساد في الارض را به دلیل نقص پرونده نیازمند تحقیق بیشتر اعلام كرد تا اینکه در13 اسفند ماه 1391 و یک پس از سی و شش ماه محرومیت از حق مرخصی، سرانجام محمدعلی طاهری برای یک روز از مرخصی استعلاجی (برای جراحی دندان) برخوردار شد و در ایام این مرخصی معلوم شد كه او طی دو سال (نخست بازداشت) بار ها در اعتراض به رفتار های غیرقانونی و غیر انسانی بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران و كارشكنی های بازپرس (نماینده ی دادستان) اقدام به اعتصاب غذا كرده است.

و این اعتصاب غذاهای متعدد، در كنار شكنجه های روا داشته شده، آسیب های جسمی فراوانی به محمدعلی طاهری وارد کرده و واكنش بازجوهای سپاه پاسداران در قبال اعتصاب غذای وی در این مدت تنبیه (قطع تلفن و ملاقات خانواده و تهدید اعزام به شهرستان دور دست) بوده است. در حالی که دوران محکومیت پنج ساله ی آقای طاهری رو به اتمام بود، پرونده ی جدید بر علیه ایشان مفتوح گشته و جلسات دادگاه به ریاست قاضی احمدزاده آغاز شد.

جلسه ی اول دادگاه 21 اسفند ماه 1393 برگزار شد و جلسه ى دوم دادگاه نیز به تاریخ ششم اسفند ماه موکول شد. اما در روز مقرر در حالی که به خانواده آقای طاهری و وکلا فراخوان داده شده بود به علت تجمع خیل کثیری از شاگردان ایشان در مقابل دادگاه انقلاب به زمان دیگری موکول شد و جلسه بعدی در تاریخ نهم اردیبهشت ماه 1394 با ابلاغ در ساعت پنج صبح به وکیل و خانواده در حالى تشكیل شد، كه بیش از هشت ساعت به طول انجامید و آخرین جلسه ی دادگاه رسیدگى به پرونده ی افساد فى الارض بود. در تاریخ هفتم مرداد ماه 1394 دادگاه انقلاب شعبه ی 26 حكم اعدام را براى ایشان به اتهام واهى افساد فى الارض صادر كرد. و نهایتا .پرونده ی محمدعلی طاهری به شعبه ی ٣٣ دیوان عالی کشور ، به ریاست حجت الاسلام نیازی ارجاع داده شد.

شعبه ی 33 دیوان عالی کشور به ریاست حجت الاسلام نیازی پس از بررسی پرونده و حکم اعدام دادگاه بدوی محمدعلی طاهری، حکم اعدام را نقض کرده و به علت نقص در بعضی موارد، پرونده را به دادگاه اولیه عودت داد.
این در حالی است که حکم پنج ساله ی آقای طاهری در تاریخ هجدهم بهمن ماه 1394 به اتمام می رسید و با توجه به نقض حکم اعدام، همگان منتظر بازگشت آقای طاهری به جمع خانواده بودند. ولی بازهم کار شکنی های پرونده سازان باعث آن شد که بازپرس حسینی حکم بازداشت موقت ایشان را با وجود اتمام دوران محکومیت صادر کند. در تاریخ 3/4/95 دادسرای اوین (مسوول تکمیل تحقیقات در پرونده آقای طاهری) بعد از تحقیقات کامل نسبت به موارد حکم دیوان قرار منع تعقیب صادر را صادر کرد.

ولی بازهم قرارگاه ثارالله در یک اقدام فراقانونی دیگر از آزادی آقای طاهری ممانعت به عمل آورده و حتی با پایان زمان دوره دو ماهه قرار بازداشت موقت، قرار جدیدی صادر نمی شود و آقای طاهری همچنان بدون حکم بازداشت در سلول انفرادی نگهداری می شود .
تا اینکه بعد از تشکیل چند جلسه دادگاه، شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی در تارخ 19 تیرماه 1396 آخرین جلسه رسیدگی به پرونده آقای طاهری را تشکیل می دهد.

مؤسسه مدعی بهداشت معنوی جامعه روند پرونده سازی و اتهام زنی به آقای محمدعلی طاهری به عنوان اندیشمندی که مورد استقبال عمومی بخش کثیری از جامعه قرار گرفته بود مسلما بدون هم یاری بخش دیگر جامعه که از این آموزه ها بهره مند نشده و شخص آقای طاهری را نمی شناسند امکان پذیر نبود. بنابراین قرارگاه ثارالله برای توجیه عملکرد خود با سوءاستفاده از سادگی و بی اطلاعی جامعه، موسسه ای با نام بهداشت معنوی را در آبان ماه 1389 تاسیس و این موسسه را مامور برخورد با عرفان کیهانی در سطح جامعه می کند. در راس این موسسه، جوانی ملبس به لباس روحانیت با نام “حمید رضا مظاهری سیف” به عنوان بنیان گذار این موسسه به چشم می خورد. مظاهری سیف گرچه همکاری با نهاد رهبری را به عنوان بخشی از رزومه ی طولانی خود ارائه می دهد، اما موجب نمی شود که سران حکومت را پدر سوخته و دروغ گو خطاب نکند!

مظاهری سیف می گوید: « من كاري به ولي فقيه و نظام اسلامي ندارم. من اين نظام را تا اطلاع ثانوي قبول ندارم » (فایل صوتی آن در فضای مجازی موجود است.) صرف بودجه های میلیاردی مووسسه ی فوق با دستور مستقیم قرارگاه ثارالله بهانه ای برای هزینه داشتن ضاله جلوه دادن مکتب عرفان کیهانی می شود. مظاهری سیف نیز مانند تمام همکاران خود ، همواره سعی دارد که که شغل شریف بازجویی ! خود را انکار کند . مظاهری در مصاحبه ای در سایت نجات از حلقه می گوید : «تاکنون هیچ یک از قاضی های پرونده طاهری را ندیده ام و در هیچ یک از مراکز امنیتی و قضایی برای عرفان حلقه حاضر نشده ام ».

از سوی دیگر می گوید: «اما اکنون که این حکم قانونی صادر شده بنابر وظیفه شهروندی به آن احترام می گذارم». پرسش اصلی اینجاست که چطور ایشان قاضی های پرونده را ندیده اند اما چند روز زودتر از اعلام رسمی قوه قضائیه خبر دارد که حکم صادر شده است؟! (مصاحبه ایشان۲۰ تیر ماه در سایت نجات از حلقه منتشر می شود و تا روز ۲۲ تیرماه که مقامات قضایی اعلام کردند حکم بدوی محمدعلی طاهری صادر شده، آخرین خبر موثق از سخنگوی قوه قضاییه این بوده که هنوز حکمی صادر نشده است). براستی ایشان که خود را صرفا یک منتقد می داند چگونه پیش از اعلام مقامات قضایی از خبرها مطلع است؟! چطور تنها یک پژوهشگر، زمان تفتیش از منزل آقای محمدعلی طاهری حضور می یابد و حتی سطل آشغال آن خانه را هم زیر و رو می کند؟

آن چه که از فایلهای صوتی منتشر شده از مظاهری سیف به وضوح بر می آید این است که ایشان مسئوليت حمايت و حفظ و حراست از معنويتی را به عهده دارند که بهداشت آن با ترويج شخص پرستی، کتاب پرستی، مکان پرستی و … پرستی پايدار خواهد بود؛ در حالی که با استناد به صريح آيات قرآن و روايات معصومين (ع) کسانی که فقط خدا پرستی را توصيه کنند ( یکی از اصول عرفان کیهانی که مورد انتقاد مظاهری سیف است) از نظر ايشان و دوستانشان، ضاله و عرفان کاذب بوده و بايد با هر وسيله ای حتی رويه های شيطانی از قبيل شايعه پراکنی و تهديد و اتهام زنی و مغلطه در نقادی و بگير و ببند و جو سازی يک طرفه در پوشش بهره گيری از تسهيلات بيت المال نظام اسلامی ، ايشان را حذف و نابود و بی حيثيت نمود!!!

پيامبر اسلام به مومنين می فرمايند “قولوا لا اله الا الله تفلحوا” و قرآن کريم نيز می فرمايد:” وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ آُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ”(قصص- ٨٨ ) و لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ(بقره- ٨٣) و بشمار آیات دیگر … در حالی که رئيس محترم موسسه بهداشت معنوی ، بطور ماهرانه ای بهداشت معنوی و عرفان صادق را در پرستش شخص و کتاب و مکان و .. تبيين می فرمايند!!!و به چنین اصل بلاشکی به عنوان اصول عرفان کیهانی انتقاد شدید دارد!!!

آن چه که بیشتر در عملکرد مؤسسه ی فوق با مدیریت بازجو مظاهری سیف به چشم می خورد، چه در سایت های وابسته به سپاه چه در روزنامه های کثیر الانتشاری چون کیهان و مجلاتی چون عصر اندیشه و همچنین در جزواتی که موسسه ی بهداشت معنوی با بودجه های کلان تهیه می کند و در محیط هایی مانند مترو بین عموم پخش می کند، آن است که در آن ها مغلطه، جای استدلال را به طور کامل گرفته است و با بیان کلید واژه هایی در صدد جلب اقبال عمومی برای هدف خود می باشند. کلید واژه هایی(که هیچ جایگاهی در عرفان کیهانی ندارد ) مانند شیطان پرستی، بی خدایی این عرفان، عدم اعتقاد به ائمه ی معصومین (ع) این عرفان، استفاده از سحر و جادو و جن گیری در این عرفان و … و با انتشار وسیع چنین دروغ پردازی هایی و با استفاده از فایل های بریده بریده ی سخنان آقای طاهری سعی بر آن دارند که اذهان عمومی خالی از شناخت به این عرفان را چنان در مقابل آن قرار دهند که در مواجه با آن بلافاصله خط بطلانی بر روی آن بکشند و در مقابل با ظلم روا شده در سیر این پرونده بی تفاوت باشند. لازم به توضیح نمی باشد که این خط مشی، مخالف تمام آموزه های دینی و سیره ی ائمه ی معصومین ماست.

گویا برای رسیدن به هدف خود استفاده از هر ابزاری مانند دروغ و افترا و تهمت ابایی ندارند.

همچنین در ابتدا با یک نقاب به اصطلاح دموکراسی وارد میدان شده و اقدام به برگزاری جلسات مناظره ای در نمایشگاه ها و دانشگاه ها و فرهنگ سرا ها با شاگردان آقای طاهری می نمایند. این در حالی ست که ارتباط تنگاتنگ اداره کنندگان این مووسسه با اطلاعات سپاه پاسداران و قرارگاه ثارالله باعث آن می شود که بعد از برگزاری این جلسات، مناظره کنندگان (شاگردان آقای طاهری ) همگی دستگیر شده و در جلسات دادگاه هایی به جرم توهین به مقدسات و حمایت از عرفان کیهانی به احکام سنگین محکوم می شوند و حال که میدان را از حریف خالی می بینند با فراق و آسودگی خاطر به نشر اکاذیب خود می پردازند.

__________________________________________
به کانال رسمی خبرگزاری عرفان در تلگرام بپیوندید:
@erfanews
https://telegram.me/erfanews

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد