×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - 10 آذر - 1400  
true
false

خبرگزاری عرفان (اِنا)ــ پس از ابلاغ حکم اعدام بنیانگذار” عرفان حلقه” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، توسط قاضی احمد زاده و طیرنیان، مخالفت های شدیدی از سوی فعال حقوق بشری و شاگردان محمد علی طاهری به  صدور این حکم تا کنون صورت گرفته است.

فعالان حقوق بشری به همراه شاگردان و هواداران محمد علی طاهری پس از ابلاغ حکم به علیزاده طباطبایی، یکی از وکلای ایشان، از طریق ارسال بیانیه، نامه و انتشار فایل های صوتی و تصویر به کمپینی که به همین منظور راه اندازی شده بود( الف مثل استاد) اعتراض خود را نسبت به این حکم ناعادلانه، ابزار داشته و خواستاری آزادی فوری و بی قید شرط محمد علی طاهری شدند.

در همین رابطه محمد نوری زاد، یکی از منتقدان جدی حکومت به همراه تنی چند از فعالان سرشناس حقوق بشری طی نامه ای که در تاریخ ۱۲ مهر ماه در صفحه رسمی تلگرام او منتشر شده است، خواستار لغو حکم اعدام محمد علی طاهری، “بنیان گذار حلقه عرفان” و همچنین  آزادی فوری و بی قید شرط او شدند.

متن کامل نامه به همراه اسامی امضا کنندگان به شرح زیر می باشد :

هموطنان و فعالان حقوق بشر

یکی از ناعادلانه ترین پرونده های قضایی و عقیدتی در ایران در حال گذراندن مراحل پایانی خویش است.

محمدعلی طاهری که از ٦ سال پیش بازداشت شد، مکررا با اتهاماتي مستوجب اعدام ، محاکمه و تبرئه و پرونده ی دیگری برای وی گشوده شد تا اراده ی ماموران امنیتی که کمر به اعدام وی بسته بودند، تحقق یابد.

در آخرین رأي قضایی که از دیوان عالی کشور صادر شد، ایشان به کلی از اتهام افساد فی الارض تبرئه شد. معهذا دادرس دادگاه انقلاب با استناد به استدلال هایی مخدوش، از جمله قوانین مصوب بعد از دستگیری ایشان، رأي به اعدام محمدعلی طاهری صادر نموده است.

سراسر حکم صادره از دادگاه انقلاب به عقاید و اندیشه های ایشان استناد كرده و حکم اعدام صادر کرده است.

پرونده ی مزبور به شعبه ٣٣ دیوان عالی کشور ارسال شده است تا قضات مربوطه مجددا مبادرت به صدور حکم قضایی نمایند.

قضاتی که پیش از این مؤكدا و با استناد به قانون قدیم و جدید و عدم ضرورت اخذ فتوی در این پرونده، حکم به برائت صادر کرده بودند.

انتظار قضایی آن است که دیوان عالی کشوربه استقلال خویش احترام بگذارد و از اقدامات غیرقانونی بیشتر در این پرونده جلوگیری به عمل بیاورد.

طبق مفاد ماده ١٩ اعلامیه جهانی حقوق بشر:«هرکس حق آزادی بیان و عقیده دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در أخذ و انتشار آن به تمامی وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد»

همچنین به موجب اصل ٢٣ قانون اساسی: « هیچکس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.»

از آنجا که ایران اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را امضاء کرده است، ضمن دعوت دستگاه قضایی ایران به رعایت تعهدات بین المللی اش، خاطر نشان می سازد، مفاد اعلامیه ی جهانی حقوق بشر قابل نقض نمی باشد و هیچ دولتی حق ندارد شهروندان اش را به دلیل داشتن عقایدی خاص مجازات کند و بویژه آن ها را در معرض مجازات اعدام قرار دهد.

ما امضاء کنندگان این نامه ضمن فراخوان فعالان حقوق بشر به فعالیت در جهت رعایت حقوق انسانی محمدعلی طاهری، خواستار لغو حکم اعدام و آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان هستیم.

امضاء كنندگان:

احمدرضا احمدپور ، حميد آصفي ، جعفر پناهي ، گيتي پورفاضل ، عليرضا جباري ، معصومه دهقان ، زهرا رباني ، زهرا رحيمي ، نسرين ستوده ،  محمد سيف زاده ، گوهر شميراني ،  ابوالفضل قدياني ، فريده مرادخاني ، عبدالحميد معصومي تهراني ، اسماعيل مفتي زاده ، محمد ملكي ، احمد منتظري ، محمد نوريزاد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد