×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 14 تیر - 1399  
true
false

گفتگوی اختصاصی با محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع محمد علی طاهری

در آستانه چهل و هشتیمن روز از اعتصاب غذای اعتراضی «محمد علی طاهری»، وکیل مدافع این زندانی عقیدتی در تازه‌ترین گفتگویش از “فشار زیاد ضابطین بر قوه قضاییه و همچنین مشروط کردن اجازه ملاقات به شکستن اعتصاب غذا” خبر داده است. گفته شده این زندانی در اعتصاب غذا “زیر بار این شرط نرفته است.”

فشار فزاینده ضابطین پرونده بر قوه قضاییه

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه تغییر خاصی در وضعیت حقوقی «محمد علی طاهری» صورت نگرفته است، گفته: «قوه قضاییه در تمام مراحل واقعا در چارچوب قانون عمل کرده است، ولى فشار ضابطین خیلی زیاد است.» او با اعلام اینکه اجازه ملاقات وکیل و خانواده با «محمد علی طاهری» داده نشده فاش کرده: «گفته‌اند به ایشان دست از اعتصاب بردارد تا ملاقاتش انجام بشود. زیر بار نمی‌روند.»

ادامه بازداشت بدون مبنای قانونی

وکیل مدافع این زندانی عقیدتی درباره ادعای “آسیب‌دیدگی عده‌اى در اثر درمان‌هاى محمد علی طاهری” و شکایت آنها گفته: «از شش سال پیش تا امروز که آقای طاهرى بازداشت شده، افرادی که باید شکایت مى‌کردند، باید مراجعه می‌کردند و کسی مراجعه نکرده است.»

«محمود علیزاده طباطبایی» درباره ادامه بازداشت و اتهامات احتمالی جدید تاکید کرده: «تا آنجایی که ما اطلاع داریم اتهام جدیدى به ایشان تفهیم نشده است. در نتیجه ادامه‌ى بازداشت ایشان به دلیل اتهامات سابق، مبناى قانونى ندارد.»

نگرانی برای جان محمد علی طاهری ادامه دارد

این در حالی است که هم‌اکنون «محمد علی طاهری» در چهل و هشتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی‌اش، کماکان ممنوع‌الملاقات است. او از یک‌شنبه ۲۵ مهرماه ۱۳۹۵، تاکنون اجازه تماس یا ملاقات با همسر، وکیل و خانواده‌اش را نداشته است و از آن زمان از سرنوشت و وضعیت احتمالی او خبری از سوی دستگاه قضایی و مسوولان زندان اوین منتشر نشده است.

«محمد علی طاهری» از ۷ مهرماه ۱۳۹۵، در اعتراض به عدم اجرای قرار منع تعقیب و ممانعت از آزادی‌اش دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

این شانزدهمین باری است که این زندانی عقیدتی در راستای احقاق مطالبات قانونی‌اش دست به اعتصاب غذای اعتراضی در زندان می‌زند.

متن کامل گفتگوی خبرگزاری عرفان (اِنا) با «محمود علیزاده طباطبایی» که شامگاه یکشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۹۵ (۱۳ نوامبر ۲۰۱۶) انجام گرفته است را در پی می‌خوانید.

– آقای علیزاده طباطبایی لطفا آخرین وضعیت آقای محمد علی طاهری را برای شنوندگان خبرگزاری عرفان تشریح بکنید.

محمود علیزاده طباطبایی: وضعیت آقاى طاهرى تغییر خاصى نکرده است. آخرین وضعیت همان چیزی که من بارها گفته‌ام؛ ایشان در سه مورد اتهام جدید منع تعقیب خورده است. منع تعقیب قطعى شده و اتهام سابق هم که نقض شده است. تنها مورد مبهم در پرونده آقای طاهرى که دادگاه و دادسرا منعکس کرده این است که اذعان شده عده‌اى در اثر درمان‌هاى آقاى طاهرى آسیب دیده‌اند. به دادسرا اعلام شده است که این افراد شناسایی بشوند اگر شکایت دارند به پزشک قانونى اعزام بشوند، تا میزان آسیبشان مشخص بشود که تا حالا کسی در این رابطه مراجعه نکرده و شکایتى کسب نشده است.

– آیا یک زمانی دارد؟ آیا فرصتی دارد که این اشخاص خودشان را به پزشکی قانونی معرفی بکنند؟

محمود علیزاده طباطبایی: نخیر، نه تحقیقات مقدماتى فورى است. فوری باید این کار انجام بشود. از شش سال پیش تا امروز که آقای طاهرى بازداشت شده، افرادی که باید شکایت مى‌کردند، باید مراجعه می‌کردند و کسی مراجعه نکرده است.

– شما مجموعه اقداماتی که در این چند روز اخیر حداقل در این بیست روز اخیر به عنوان وکیل انجام دادید چه بوده است؟ می‌توانید توضیح بدهید؟

محمود علیزاده طباطبایی: ما اقدام خاصى نمى‌توانستیم بکنیم. ما تقاضاى ملاقات کردیم که با ملاقات موافقت نشده و با ملاقات خانواده‌اش هم موافقت نشده است. اقدام خاصى انجام نشده است.

– آیا این عملی که در مورد آقای طاهری انجام می‌شود، فراقانونی است؟

محمود علیزاده طباطبایی: ببینید ما الان از آخرین وضعیت پرونده اطلاعى نداریم. اگر اتهام جدیدی به ایشان تفهیم شده باشد و بر آن اساس قراری صادر شده باشد قانونى است؛ ولى تا آنجایی که ما اطلاع داریم اتهام جدیدى به ایشان تفهیم نشده است. در نتیجه ادامه‌ى بازداشت ایشان به دلیل اتهامات سابق، مبناى قانونى ندارد.

– آقای طباطبایی با توجه به اینکه شما مداوما این موضوع را به عنوان وکیل آقای طاهری پیگیری کردید؛ آیا قوه قضاییه هدفش و خواسته‌اش به نتیجه رسیدن پرونده آقای طاهری و آزادی سریع ایشان است یا نه؟ یا واقعا کاری نمی‌تواند بکند؟

محمود علیزاده طباطبایی: ببینید قوه قضاییه در تمام مراحل واقعا در چارچوب قانون عمل کرده است، ولى فشار ضابطین خیلی زیاد است. به هر جهت اینها تشکیلاتى راه انداخته‌اند، جریانى به عنوان نجات از حلقه راه انداخته‌اند. فعالیت فرهنگى وسیع راه انداخته‌اند، در نتیجه فشارهای آنها این وضعیت را براى آقاى طاهرى پیش آورد.

– اینکه ممانعت می‌شود از ملاقات همسرشان با آقای طاهری، این را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

محمود علیزاده طباطبایی: ببینید این دیگر گفته‌اند به ایشان دست از اعتصاب بردارد تا ملاقاتش انجام بشود. زیر بار نمی‌روند.

– آخرین اطلاعی که شما دارید آیا آقای طاهری همچنان در اعتصاب غذا است؟

محمود علیزاده طباطبایی: ما هیچ اطلاعى از وضعیت آقاى طاهرى نداریم. اطلاع رسمى نداریم.

– یعنی به شکل رسمی به شما اطلاع داده نشده است؟ مساله فقط همین است؟

محمود علیزاده طباطبایی: نه، اطلاعی نداریم. بله.

– ممنون از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد